Devizák

CHF/HUF technikai elemzés – 2014. szeptember

Három havi folyamatos gyengülés után szeptemberben végre erõsödni tudott a forint a svájci frankkal szemben és ez jelentõsebb is lehetett volna, ha bekövetkeznek a svájci piaci pletykák. Szeptember 18-án tartotta a kamatdöntõ ülését a svájci jegybank, az SNB . A döntést megelõzõ napokban felröppentek a hírek, miszerint Svájcban is követni fogják az európai trendeket és vágnak a 0.25%-os jegybanki alapkamaton, amelyre gyengülésbe kezdett a CHF. Az ülés kamatvágás nélkül zárult, így hamar visszarendezõdött a svájci deviza az eredeti állapotokba. Ami svájci oldalról mégis pozitívum lehet a devizahitelesek számára, hogy Thomas Jordan-ék többször is megerõsítették szeptemberben, hogy marad az euróval szembeni árfolyamküszöb és ha szükséges korlátlan mennyiségû pénzt hajlandóak a piacra önteni ennek megvédése érdekében. 

Így egy bizonyos szinten túl már csak a forint erõssége vagy éppen gyengesége határozza meg a CHF/HUF devizakereszt mozgását, svájci oldalról nem emelkedhet sokkal tovább.  Ebbõl a szempontból nem kedvezõ a hazai alacsony jegybanki alapkamat a forint alacsony stabilitása miatt és a szeptember 19-ei  Standard & Poors felülvizsgálat sem jött kapóra. A bírálat szerint maradtunk bóvli kategóriában és kemény kritikákat kapott a magyar gazdálkodás az amerikai minõsítõtõl: megemlítették a magas államadósságot, az állami befolyás növekedését, az alacsony tõkebeáramlást, a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikát, a bonyolult adórendszert és a bankszektor gyenge helyzetét is.

Technikai oldal

 

Mi történt? Helyesen jeleztek az indikátorok, nem tört ki a hosszú távú oldalazásából a CHF HUF árfolyam, hanem maradt egyelõre a sávban. A range-en belüli emelkedést azonban még nem törte le, akkor lélegezhetnek fel a még meg nem mentett frankhitelesek, ha a világoskékkel berajzolt, 50-es exponenciális mozgóátlaggal egybeesõ emelkedõ trendvonal letörését mutatná a CHF HUF árfolyam grafikon.

 

Mi várható? Az indikátorok némileg vegyes képet festenek a svájci frank forint devizakereszt várható alakulásáról. A Stochastic lefordult az extrém szintjérõl az ellenállási zóna elérését követõen és azóta is lefelé tart, azonban az elõbbiekben említett 253 forintos támasz szint elérése esetén könnyedén fordulhat újra vételi oldalra, amely ez esetben a trendvonalról való felpattanást jelzi elõre. Ezzel szemben az MACD hisztogramján még közel sem tekinthetõ megvalósultnak a divergencia és az RSI is lefelé tart. A 253 forint elérése már igen jó eséllyel bekövetkezik, azonban a következõ hetek mozgását a trendvonal elérésére adott reakció fogja meghatározni.

Szólj hozzá